Quick Links

Useful Links

GSO Test

Inspire - Nurture - Flourish

{SECTION_MENU}


Staff 

Senior Leadership Team

 

 Elaine Lacey                Clare Frewer           Sarah Boyadjian     Alison Lakey

Head Teacher              Deputy Head          Deputy Head          Business Manager

 

Senior Management Team (Phase Leaders)


 

 Michelle Clifton          Rebecca Beatty           Luci Dunk                     Jenny Nicholas

 Years 1&2                    Years 5&6                    Early Years                   Years 3&4

Teaching Team

Nursery

Class teacher: Miss Fiona Skinner

Early Years Practitioners: Miss Hayley Bright, Mrs Debbie Colgan, Ms Julia Porter

Reception

Class teachers: Miss Lucinda Dunk and Mrs Emilia Behrooz

Early Years Practitioners: Miss Zohra Akhazzan, Mrs Christina Towell, Ms Nasrin Pasebani, Mrs Polly Atkinson

Year One:

Class teachers:  Ms Melanie Pearce and Mrs Alison Snowdon

Teaching Assistants:  Mrs Ilham Abu Zohra, Mrs Cristina Nossa, Leanne Barrett

Year Two:

Class teachers: Ms Clare Frewer, Mrs Laura Gill,  Mr Matt Powell 

Teaching Assistants: Ms Steph Lofts,  Mrs Katya Dalton, Mrs Holly Hyams-Smith

Year Three:

Class teachers: Mrs Michelle Clifton, Mr Paul McDonnell

Teaching Assistants: , Mrs Vicky Bridges

Year Four:

Class Teachers: Mrs Jenny Nicholas, Mr Tom Allsop

Teaching Assistants: Mrs Mary Skinner, Mr Simon Nudds

Year Five:

Class teachers: Miss Bella Green and Miss Dani Lynch

Teaching Assistants: Mrs Toni Miles, Miss Ruth Williams

Year Six:

Class teachers: Mrs Julie-Anne Fanshawe and Ms Rebecca Beatty

Teaching Assistants: Mrs Jane Webb

 

P.E and Sport Coach:  Mr Elliott Young

French Teacher: Mme Stephanie Radet

Music Specialist: Miss Dani Lynch

Operations Team

Office Manager: Mrs Michelle Fackney

School Administrator and Bursar: Ms Kate Wilson

School Information Officer: Mrs Julia Crane

Welfare and Office Assistant: Mrs Linda Novakovic

Site Manager/Caretaker: Mr Armick Boyadjians

The Hive Team

Aftercare Manager:  Mrs Nikki Bennell

Play workers: Mrs Debbie Birkbeck, Miss Eira Evans, Miss Nasrin Pasebani, 

SMSAs (School Meals Supervisory Assistants)

Infant Supervisor:  Mrs Joanne Roberts

Junior Supervisor: Mrs Mary Skinner

Angela Hopkins, Danielle Simpson, Eira Evans, Faiza Arif, Nasrin Pasebani, Nathany Bergamasco, Cindy Huang, Reshmo Mahie, Kessy Gomes, Eugenia Krykun, Monica Pullen

 

Subject Leaders

English

ECT mentor

Mr McDonnell
Maths Mrs Behrooz (KS1) and Mrs Fanshawe (KS2)
Science Mrs Gill
Computing and Online Safety Mrs Clifton
PE and Sport Premium Miss Green

Early Years Lead and EYFS LA Moderation

Phonics

Miss Dunk

Eco Schools and Outdoor Learning

Lead School ECT facilitator/induction tutor

KS1 and KS2 LA Moderation

Mrs Nicholas

PSHE and Nursery Manager

Designated Mental Health Lead

Miss Skinner

Art and DT

Students and Work Experience

Risk Assessments for School trips

Ms Beatty

History and Geography

Mrs Snowdon and Mr Powell

Music

Miss Lynch

RE

Ms Pearce

MFL/EAL

Mme Radet

Curriculum and Assessment

Enrichment

CPD

Deputy Designated Safeguarding Lead

Ms Frewer

SENCO

PLAC

Pupil Premium

Deputy Designated Safeguarding Lead

Mrs Boyadjian

Diversity

Able Pupils

Catch Up and Recovery

Charities

Designated Safeguarding Lead

Mrs Lacey